Bigos i zupa z czerwonej kiszonej kapusty

Jednym z najbardziej znanych, tradycyjnych dań kuchni nie tylko polskiej, ale i litewskiej czy białoruskiej jest bigos, czyli potrawa przyrządzana z kapusty oraz mięsa. Najczęściej do jego przygotowania używa się kapusty białej głowiastej, po części świeżej, po części kiszonej, ale bardzo smaczną, a i ciekawie prezentująca się na stole jest także wersja z kapusta czerwoną.

Do przygotowania takiego bigosu potrzebujemy małej główki czerwonej kapusty ważącej około 1 kilograma, 250 gramów gotowanego boczku wędzonego, 400 gramów kiełbasy wiejskiej, 2 cebul, 2 jabłek, 500 gramów odsączonej kiszonej kapusty, a także szklanki czerwonego wina.

Czerwoną kapustę oczyszczamy, szatkujemy i umieszczamy w dużym garnku. Następnie kroimy boczek w kostkę, kiełbasę w półplasterki, a cebulę obieramy z łupin, kroimy drobno w kostkę, wrzucamy na patelnię i podsmażamy na złoty kolor, wrzucając później do poszatkowanej kapusty. Do garnka z kapustę dodajemy również półtorej szklanki wody, liście laurowe, ziele angielskie i dusimy około 1 godziny. Trzeba pamiętać o przemieszaniu wszystkiego co jakiś czas, aby się nie przypaliło. Po upływie godziny kapustę odsączamy z wody, w której się gotowała, ścieramy na tarce jabłka i dodajemy je do garnka z kapustą. Następnie dodajemy wino oraz sól i dusimy kolejną godzinę. Bigos najlepiej podawać następnego dnia z wiejskim chlebem.

Popularną zupą z kapusty, również czerwonej, jest kapuśniak. Do jego przygotowania potrzebujemy 30 dag czerwonej kiszonej kapusty, 50 dag pręgi wołowej, 20 dag wędzonego boczku, średniej cebuli, włoszczyzny, 3-4 ziemniaków, soli, pieprzu, kilku ziaren ziela angielskiego oraz liścia laurowego.

Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i wraz z włoszczyzną, wołowiną oraz przyprawami wkładamy do garnka i zalewamy 3 litrami wody. Gotujemy na niewielkim ogniu, aż wołowina będzie miękka. W międzyczasie kroimy boczek w niewielką kostkę, wrzucamy na suchą patelnię i podsmażamy. Gdy wytopi się tłuszcz, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulkę. Po jej zeszkleniu całość dodajemy do garnka w wywarem. Gdy mięso i jarzyny będą miękkie, wyciągamy je i wrzucamy do garnka kiszoną kapustę. Mięso oddzielamy od kości, kroimy w kostkę i z powrotem wkładamy do garnka z kapuśniakiem. Wszystko gotujemy do momentu, aż kapusta będzie miękka.