Jak zrobić sok i wywar z czerwonej kapusty?

Potrawy z kapusty są bardzo popularne, jednak zdecydowanie częściej do ich przygotowania używamy kapusty białej niż czerwonej. Nie mniej jednak kapusta czerwona jest równie wartościowa odżywczo i bogata w witaminy, minerały, błonnik i unikalne substancje o działaniu ochronnym i terapeutycznym. Najwięcej jest ich oczywiście w kapuście surowej, którą możemy spożywać w postaci smacznych surówek, ale warto także pić zdrowy kapuściany sok o właściwościach wzmacniająco leczniczych.

Sok z czerwonej kapusty charakteryzuje się intensywnym czerwono-fioletowym kolorem oraz ostrym smakiem. Nie każdemu będzie smakował, dlatego warto go nieco złagodzić dodając inny sok o delikatniejszym smaku, na przykład sok jabłkowy. Sok z czerwonej kapusty warto pić jak najczęściej, nawet trzy razy dziennie między posiłkami, szczególnie w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dowiedziono również, że regularne picie soku z kapusty likwiduje obrzęki, leczy kamicę moczową, a ponadto łagodzi stres i ma działanie antynowotworowe. Jest to też doskonałe lekarstwo na grypę i ogólne przemęczenie.

Przygotowanie takiego napoju jest niezwykle proste i szybkie, szczególnie jeśli posiadamy sokowirówkę czy też wyciskarkę do owoców i warzyw. Wówczas wystarczy pokroić główkę kapusty na mniejsze części, ewentualnie dodać inne owoce lub warzywa, które najbardziej lubimy i za pomocą urządzenia wycisnąć sok.

Niezwykłymi właściwościami odznacza się również wywar z czerwonej kapusty, który tak często niesłusznie wylewamy podczas przygotowywania różnych kapuścianych potraw, np. gołąbków. Powstaje on podczas gotowania kapusty, czy to poszatkowanej czy całej kapuścianej głowy, jednak aby zachował jak najwięcej cennych dla zdrowia składników, kapusty nie należy gotować zbyt długo. Jeśli nie smakuje nam wywar, możemy także przygotować na jego bazie ulubioną zupę.

Wywar z czerwonej kapusty ma bardzo korzystne działanie przy bólach żołądkowo-jelitowych oraz biegunce, z dodatkiem miodu pomocny jest w przypadku zaparć, a także astmy czy bronchitu. Codziennie pity wywar złagodzi również katar sienny i sezonowe nieżyty alergiczne oraz objawy zapalenia oskrzeli.