Właściwości i witaminy

Od wieków wiadomo, że warzywa są nieocenionym źródłem wielu witamin i cennych dla zdrowia składników mineralnych, dlatego powinny one znaleźć się codziennie w naszym jadłospisie. Jednym ze szczególnie wartościowych odżywczo warzyw jest kapusta i choć w kuchni polskiej to kapusta biała jest najbardziej popularna, również kapusta czerwona zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje właściwości. Ciekawostką jest fakt, iż już starożytni rzymianie uznawali ja za uniwersalny lek.

W kapuście czerwonej znajdziemy wiele witamin, miedzy innymi witaminy z grupy B – tiaminę, biotynę, ryboflawinę oraz pirydoksynę, czyli witaminę B6 – wszystkie niezwykle ważne dla metabolizmu komórek, poza tym warzywo jest źródłem chroniącej przed miażdżycą witaminy E, wzmacniającej oporność witaminy C oraz wielu mikro- i makroelementów.

W czerwonej główce znajdziemy bowiem nie tylko dużo potasu niezbędnego do prawidłowej pracy serca, ale również magnezu, biorącego udział w bardzo licznych procesach zachodzących w organizmie ludzkim, a także cynku. Niedobór cynku powoduje niedokrwistość, spowolnienie tempa wzrostu, złe gojenie się ran,  zapalenia skóry czy też utratę apetytu, dlatego nie może zabraknąć go w naszej diecie.

Kapusta jest ponadto bogata w przeciwutleniające antocyjany, wykazujące właściwości antynowotworowe, zatem jej regularne spożywanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Ze względu na dużą zawartość siarki, bardzo korzystnie wpływa na kondycję włosów, paznokci i skóry. Wykorzystywany jest również do leczenia wrzodów żołądka, niedokwaśności, nadkwasocie, zapaleniu woreczka żółciowego, wątroby, śledziony, a także w chorobach dróg oddechowych i strun głosowych..

Niezwykła właściwości ma jednak także kapusta stosowana zewnętrznie. Sok ze świeżej kapusty o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Okłady z kapusty stosuje się przy odmrożeniach, stłuczeniach, ranach, pryszczach, jak i w bólach reumatycznych. Sporządza się je ze świeżych, soczystych liści kapusty.